Чи є можливість здешевити вартість блакитного палива? Попередній уряд розповідав, що українцям потрібно 22 мільярди кубометрів газу на рік. Мовляв, такий об’єм палива в країні не видобувається, тому його потрібно довозити з-за кордону. При цьому, газ українського видобутку віддали великим корпораціям, а народу дістався імпорт. Очевидно, чиновники говорили нам неправду. Адже стало відомо, що за 2015 рік люди спожили 17,5 мільярда кубів газу на опалення, підігрів води та приготування їжі. Власний видобуток склав 19,9 мільярда кубометрів. Це, до речі, майже на півмільярда кубів менше, ніж у 2014-му, що свідчить про розкрадання у газовому секторі. Тобто, зрозуміло, що українського палива цілком вистачає на потреби людей.
Собівартість українського газу становить 15-18 доларів за 1000 кубометрів. Однак наше паливо сьогодні продається населенню за 285 доларів відповідно! Для порівняння: ціна газу на кордоні між об’єднаною Європою та РФ становить 147 доларів за тисячу кубів. А в російському бюджеті для України середня ціна палива на 2016 рік становить 142 долари. Скажіть, будь ласка, чому наш газ дорожчий за імпортований? А тому, що внаслідок падіння економіки через бездарне управління державою держбюджет є дефіцитним. І вартість газу, тепла та гарячої води штучно завищена, щоб приховати реальний податок, який здирають з людей для наповнення спорожнілої скарбниці. Адже в усіх країнах світу такі податки становлять 12-15 % від ціни на газ, а в Україні – 52 %. До того ж, у вартість палива закладені дотації НАК «Нафтогаз України». Хоча користі від цієї компанії немає жодної: вона не займається ні видобуванням газу, ні його транспортуванням. Саме тому парламентарям закрили можливість контролювати цю структуру.
Розмови про те, що Україна відмовилася від споживання російського палива – просто цинічна маніпуляція. Тому що цей газ, після транзиту Європою, повертається до нашої країни, але в його вартість уже закладена транспортна націнка. А чи пояснить хтось, чому рента на видобування газу (по суті, додатковий податок, який лягає на плечі людей) для державної компанії «Укргазвидобування» становить 70 %, а для приватних — 29 %? Адже в жодній країні світу не діють різні збори для підприємств різної форми власності. За таких умов економіка не може працювати, а «Укргазвидобування» банально збанкрутує! І завищену ренту, яка встановлена для держкомпанії, знімають з українців, а блакитне паливо приватних видобувних компаній іде на їхні ж хімічні та металургійні підприємства, але з майже втричі меншою рентою. Хіба можна встановлювати людям на український газ ціну, яка на 500-600 % перевищує його реальну ринкову вартість? Це просто економічне хамство, а точніше — злочин проти власного народу!
На мою думку, Україна тільки тоді почне нормально жити, коли її очільник ставитиметься до державної власності та інтересів людей так само дбайливо, як до свого бізнесу. Отож, треба, щоб країну очолювали люди, які не мають своїх особистих бізнес-інтересів. У нас натомість той випадок, коли для лідера країни своя сорочка ближче до тіла.
Наталя Швець,
депутат Роздільнянської міської ради.